Loading...
آمار
 • تعداد کالا: 1412
 • بازدید امروز: 263
 • بازدید دیروز: 1570
 • بازدید کل: 277078

آشنایی با ابزار و وسایل دستی Handy Tools

|
آشنایی با ابزار و وسایل دستی Handy Tools

در این نوشتار با ابزار های دستی از قبیل آچار های تخت و رینگی، آچار فرانسه، انبردیت، سیم چین، دم باریک، انبر قفلی، انبر کلاغی، پیچ گوشتی و سایر موارد آشنا خواهیم شد.

آچار های تخت

یکی از متداول ترین ابزار در هر کارگاه، آچار تخت می باشد که از آن برای بازکردن یا بستن پیچ ها و مهره ها استفاده می شود. اندازه ی هر آچار با فاصله ی دهانه ی آن تعیین می شود. دو اندازه رایج وجود دارد که:

یکی «متریک» و دیگری «اینچی» است. در سیستم متریک، آچارها از اندازه ی 7 میلی متری شروع شده، میلی متر به میلی متر افزایش پیدا می کند و تا 25 میلی متر و گاهی بیشتر هم می رسد. در سیستم مبتنی بر اینچ، اندازه ی آچارها از  اینچ شروع شده، با افزایش مرحله ای  اینچ به یک اینچ و گاهی بیشتر هم می رسد.

جهت به کارگیری آچار تخت در یک دهانه ی تنگ استفاده نمود، دهانه ی آچار را نسبت به بدنه ی آن با زاویه ی 15 درجه می سازند.

آچارهای تخت دیگری هم وجود دارد که زاویه ی دهانه ی آن ها نسبت به بدنه، دارای زاویه ی ، ،  و  است.

انطباق آچارهای انتخاب شده برای کار روی مهره یا پیچ با آچارخور آن نکته مهمی می باشد.

آچار تخت

آچار رینگی

از آچار های رینگی برای پیشگیری از لیزخوردن آچار از روی مهره یا سر پیچ، استفاده می گردد. آچار رینگی دارای 12 شیار بوده که هر دو شیار در دو طرف یک گوشه ی مهره یا سرپیچ قرار می گیرد و با زاویه ی  به آن نیرو وارد می شود و به راحتی مهره یا پیچ را باز می کند و امکان لغزش آن از بین می رود.

از طرف دیگر، به علت آن که دیواره ی آچار رینگی خیلی نازک ساخته شده است، در جاهای کوچک به راحتی قابل استفاده است.

آچار رینگی

آچار فرانسه

آچار فرانسه آچاری قابل تنظیم بوده و برای باز کردن پیچ های بزرگ به کار می رود. آچار فرانسه ها می توانند برحسب طول طبقه بندی گردند. مهم ترین عیب این نوع آچارها به هم خوردن اندازه ی آن ها و لغزیدن آن ها از روی مهره است.

آچار فرانسه

انبردست

انواع انبرها در صنعت استفاده می شود. انبرها انواع مختلفی داشته از قبیل: انبردست، انبردست محور لغزان، سیم چین، دم باریک، انبر کلاغی، انبر قفلی، خار باز کن، خار جمع کن و... می شناسند که هریک کاربرد مخصوصی دارد.

انبر دست

انبردست محور لغزان

به علت لغزنده بودن محور انبردست، دو فک آن بیشتر باز شده، کاربرد آن را بیش تر می کند.

انبردست لغزان

دم باریک

دم باریک در شکل های مختلفی ساخته شده و برای درآوردن قطعه های کوچک در شکاف ها یا نصب کردن پیچ و مهره در جاهای تنگ، فضاهای محدود و کارهای مشابه به کار می رود.

دم باریک

انبر کلاغی

این انبر دارای فک لغزنده ی طولانی بوده و کاربردهای مختلف دارد. این انبر را طوری ساخته اند تا در هر اندازه ای که قرار گیرد آرواره های های آن به طور موازی با هم به شی مورد نظر تکیه کند.

انبر کلاغی

انبر قفلی

این انبر از نوع قفل شونده است. وقتی آرواره های های آن به قطعه ای که باید باز شود چسبیده، تماس محکم و استواری برقرار نموده، به سهولت آن را از محل خود باز می کند.

انبر قفلی

سیم چین

سیم چین ها ابزارآلاتی هستند که عمدتا برای بریدن سیم ها و قطع کردن پین ها به کارگیری می گردند.

سیم چین

خار باز کن و خار جمع کن

انبر خار بازکن یا خار جمع کن برای خارج کردن خار و قرار دادن خار بر روی اجسام مختلف به کار می رود. خار باز کن و خار جمع کن از نظر شرایط به کارگیری شبیه هم می باشند. یکی خار را در محل خود باز می کند تا بتوان آن را خارج نمود و دیگری خار را جمع می نماید.

خار بازکن

آچار پیچ های دو سر دنده

آچار پیچ های دو سر دنده ابزاری دستی می باشند که برای باز کردن و بستن پیچ های دو سر دنده به کار می روند.

آچارهای پیچ گوشتی

در کارگاه آچارهای پیچ گوشتی متعدی به کار می رود که در شکل زیر انواع آن دیده می شود.

پیچ گوشتی

آچار پیچ گوشتی دو سو

از این آچار برای بستن یا باز کردن پیچ های شیاردار استفاده می شود.

آچار پیچ گوشتی چهارسو

آچار پیچ گوشتی چهارسو برای باز و بستن پیچ های شیاردار چهارسو به کار می رود.

آچار پیچ گوشتی خم

از آچار پیچ گوشتی خم در جاهائی استفاده می شود که، پیچ در محل تنگی بسته شده و فضای بالای آن کم باشد و بخواهیم آن پیچ را باز یا بسته کنیم. سر آچار پیچ گوشتی باید با شکاف پیچ کاملاً تطبیق داشته باشد و بدنه ی آن موازی با پیچ قرار گیرد. از پیچ گوشتی نباید به صورت اهرم استفاده شود، زیرا در اثر نیروی وارد شده خم می شود و دقت عمل آن از بین می رود.

آچار مهره های گرد

مهره هایی که دارای شیار محیطی بوده به علت بزرگی یا وضعیت خاص فاقد آچارخور هستند به وسیله ی آچار مهره باز یا بسته می شوند.

چکش

از انواع مختلف چکش ها برای خم کاری، صاف کاری، قلم کاری، سنبه نشان زدن و به طور کلی ضربه زدن به قطعات استفاده می شود. چکش را بر حسب استفاده، ممکن است از فولاد آب داده، برنج، آلومینیوم، چوب، پلاستیک یا لاستیک ساخت. از دسته ی چوبی برای در دست گرفتن و هدایت چکش استفاده می شود.

چکش

برای این که دسته ی چکش به طور کامل در سوراخ سر چکش محکم شود، از یک گوه ی فلزی استفاده می کنیم. برای اطمینان از جدا نشدن چکش از دسته در حین کار، سوراخ آن را از دو طرف کمی گشادتر می سازند تا بر اثر جا زدن گوه، سَرِ دسته ی چکش در سر آن کاملاً محکم باشد و از رها شدن سر چکش و بروز خطر جلوگیری گردد. به این منظور، گوه ای در انتهای دسته ی چکش قرار می گیرد و آن را در روی دسته ثابت می نماید.

دسته ی چکش باید اندکی ضخیم تر باشد تا از جدا شدن چکش از دسته جلوگیری کند. چکش های فولادی که وزن آن ها کم تر از یک کیلوگرم باشد، «چکش دستی» و از یک تا دو کیلوگرم را «چکش آهنگری» و از دو کیلوگرم به بالا را «پتک» می نامند.

آچار آلن

از آچار آلن برای باز کردن پیچ های بدون سر، که دارای شکاف گود شش گوش هستند، استفاده می شود. آچار آلن به شکل ال و از فولاد سخت ساخته می شود.

آچار آلن

سنبه ها

سنبه های مختلفی در کارگاه ها به کار می رود. یکی از کاربردهای آن، درآوردن پیچ ها و میخ پرچ ها است که پس از پراندن سر پَرچ با قلم، ابتدا با سنبه ی معمولی، باقی مانده ی آن را جابه جا نموده، سپس با سنبه ی ساقه بلند، آن را از سوراخ خارج می کنند.

سنبه

قلاویز پیچ درآر

وقتی که پیچ به طور نادرست محکم شود، در محل خود بریده می شود. برای درآوردن باقی مانده ی پیچ شکسته، از پیچ درآر استفاده می گردد.

قیچی آهن بر

در مواقعی که بخواهیم ورق ها و بعضا واشرها را ببریم از قیچی آهن بر استفاده می نماییم.. قیچی ها را لبه صاف یا گرد می سازند. قیچ های لبه گرد، برای برش های منحنی شکل به کار می رود.

قیچی آهن بر

دستگاه پرچ کن

دستگاه پرچ کن در مواقعی به کارگیری می شود که بخواهیم دو قطعه را از یک طرف به همدیگر پرچ کنیم و طرف دیگر بسته بوده و امکان پرچ کردن وجود نداشته باشد. این پرچ ها را «پرچ کور» می نامند.

دستگاه پرچ

به این منظور از پرچ های مخصوص استفاده می کنند. روش پرچ کاری به این ترتیب است:

۱. ابتدا سوراخی در قطعات کار ایجاد می کنند.

۲. ساقه ی بلند پرچ را در دستگاه قرار می دهند.

۳. قسمت ضخیم پرچ را وارد سوراخ قطعه ی کار می کنند.

۴. دسته ی پرچ کن را فشار داده تا سر پرچ در طرف ناپیدای قطعه قرار گیرد.

 

فروشگاه اینترنتی ابزار و کالای ساختمانی سیمرغ، فروش و پخش حضوری و آنلاین ابزارآلات صنعتی، لوازم و کالاهای ساختمانی

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا